لینک دانلود<گزارش كارآموزی در شركت ترانس اصفهان (تولید كننده ترانسفورماتور)>

گزارش کاراموزی در شركت ترانس اصفهان (تولید كننده ترانسفورماتور),کاراموزی در شركت ترانس اصفهان (تولید كننده ترانسفورماتور),کارورزی در شركت ترانس اصفهان (تولید كننده ترانسفورماتور),دانلود گزارش کارآموزی در شركت ترانس اصفهان (تولید كننده ترانسفورماتور),شركت ترانس اصفهان (تولید كننده ترانسفورماتور),شركت ,ترانس ,اصفهان ,تولید كننده ,ترانسفورما گزارش كارآموزی در شركت ترانس اصفهان (تولید كننده ترانسفورماتور) در حال حاظر شما فایل با عنوان گزارش كارآموزی در شركت ترانس اصفهان (تولید كننده ترانسفورماتور). را دنبال می کنید .

در 19 صفحه ورد قابل ویرایش


آشنایی كلی با مكان كارآموزی


تاریخچه سازمان

این سازمان یا بعنوان دیگر شركت از سال 1376 آغاز بكار كرده است. با نام شركت نیرو ترانس سپاهان و هدف از تشكیل این شركت تولید و تعمیرات انواع ترانسفورماتورها است.

این شركت دارای گواهی نامه فعالیت صنعتی از سازمان صنایع در زمینه ترانسفورماتورهای فشار قوی دارد. با مدیریت یك كارشناس رشته برق در زمنه قدرت.

هم اكنون این سازمان در اصفهان در حال انجام فعالیت صنعتی است و از انواع دانشجویان رشته های برق و جوشكاری كارآموز می پذیرد.نوع محصولات تولیدی خدماتی واحد صنعتی

با توجه به نیاز مبرك مملكت و جامعه ما به سوی خودكفایی و صنعت مستقل ملی این واحد صنعتی با نام شركت نیرو ترانس سپاهان اقدام به تولید و تعمیر انواع ترانس های كوچك و بزرگ كرده است.

امروزه كمتر مركزی وجود دارد كه یكی از انواع ترانسفورماتورهای كوچك و بزرگ در آن مورد استفاده قرار نگیرد. گسترش كاربرد این دستگاه ساده ایجاب می­كند كه اطلاعات فنی و دقیقی در اختیار تولید كنندگان ، دست اندركاران و علاقه مندان گذاشته شود تا بتوانند برای ساختن ترانسفورماتور، مانند هر دستگاه الكتریكی دیگر ابتدا طراحی و محاسبه نمایند، سپس به امر تولید اقدام نمایند.

ساخت ترانسفورماتورها وقتی می تواند با موفقیت همراه باشد كه دستگاه ساخته شده از كیفیت قابل قبولی برخوردار بوده و هزینه ساخت آن برای عرضه به بازار مناسب باشد. برای این منظور، سازنده باید به تمام نكات فنی و ظرایف كار واقف باشد و تئوریهای كاربردی لازم را بداند حتی كسانی كه می­خواهند مشابه سازی كنند. قبلاً باید اطلاعات كافی در مورد كاری كه انجام می­دهند بدست آورند.

ایمد است كه به این ترتیب كمك بیشتری به صنعت نوپای ترانسفورماتور سازی ایران كه بیشتر جنبه تقلیدی داشته، شده باشد.موقعیت كارآموز در واحد صنعتی

در مورد ترانسها اطلاعات بدست می آورد.

موقعیت كارآموز:

هم كار می كند هم كار یاد می گیرد و كار كشته می شود.در این كارخانه كارآموز رسماً در یك قسمت شروع بكار می كند ولی می تواند در همه امور و قسمتهای عملی كمك و كار یاد بگیرد. و اطلاعات بیشتری در مورد ترانس بدست آورد.


امور جاری و امور آینده در دست اقدام

امور جاری بروجن دو عدد ترانس kv 63 به kv 20 كه برای مونتاژ كردن ترانسها و نیز كوله و تصفیه روغن در حال بهره برداری است.آینده:

تعمیر ترانس kvA1250 ، ترانس kvA 200 كاشان، دو عدد ترانس kvA 200 زابل، تعمیر ترانسkvA 500 فرودگاه اصفهان تعمیر ترانس kvA 800 – مونتاژ كردن 2 عدد ترانس kvA400.
نوع قطعاتی كه جوشكاری یا مورد مصرف هستند

قطعات مورد استفاده بیتر ورق هستند با ورقهای نمره 2 و 5/1، نبشی 5 و بیشتر مخازن در ترانس جوشكاری می شوند.

ورق هستله دینا موبلش است، كه ورقه ورقه شده است.

ورق، تانكهایش ورق آهن است.

ورق سفید و ورق نبشی.WPSها

استانداردهای JDE آلمان 532/54 .

آلمان 532.IEC 76

استانداردهای الكتریكی هستند.


شرح مختصری از فرایند تولید یا خدمات

با توجه نوع عمل این شركت، فعالیت بیشتر بصورت مونتاژ كردن یك ترانس است یعنی به برطرف كردن مشكلات یك ترانسفورماتور كه می تواند انواع داشته باشد می پردازند. و ترانس را تعمیر می كنند. كه فرایند عمل كرد تعمیر یك ترانس به این صورت است كه ابتدا درب ترانس را باید باز كنیم. كه این كار با شروع كردن پیچهای درب ترانس آغاز می شود. لازم به ذكر است در هنگام باز كردن و بلند كردن درب ترانس بوسیله چرخ بالابر نباید لاستیك درب آن از بدنه جدا شود.

بعد از جدا كردن درب باید بدنه را از قسمت درونی جدا كنیم و بیشتر مشكلات یك ترانس در هسته و سیم پیچ آن است و خیلی كم پیچ پیش می آید قسمتهای دیگر ترانس مانند سری و پره و كفی مشكل داشته باشد.

بعد از جدا كردن قسمت داخلی شروع به انجام فعالیت و مونتاژ می كنیم (تخریب) كه این فعالیت تخریب بوسیله تكنسین جوشكار یا جوشكار تجربی انجام می شود كه نوع استفاده از فرایند جوشكاری از نوع اكسی استیلن است.

بعد از عملیات تخریب با توجه به نگاهی كه به سیستم می كنند متوجه مشكل آن می شوند كه بطور معمول مشكل در سیم پیچ است.

سیم پیچها بر حسب نوع ترانس تعداد آنها مختلف است كه بعد در مورد چگونگی سیم پیچی در این كارگاه توضیح می دهم. هسته ها معمول این است كه سالم هستند در غیر این صورت هسته هایی كه در كارگاه تهیه شده بعد از تمیزكردن آنها بوسیله كارگر بوسیلة تكنسین برق و با توجه به قدرت ترانس كه می خواهیم استفاده كنیم هسته ها را می بندیم، یوقه نگهدارنده هسته است. سیم پیچهایی كه در سه ردیف استوانه ای با توجه به نوع ترانس هر ردیف 3 تا یا 4 تا
می گذاریم دورشان را عایق می­گیریم و بعد روی آن هسته ها را می­گذاریم.

سیمهای كه از سر سیم پیچها جدا شده اند یا بیرونی را به تاب وصل می كنیم تاب همان كلید تنظیم ولتاژ است. كلیدهای سیم هم به مقعرهای فشار قوی می رود مقعره همان قسمت سفالی مانند است كه در سر ترانس وجود دارد كه همان سیمی است كه برق اولیه ولتاژ فشار قوی را تنظیم
می كند. باید دور سیم هایی كه تاب می رود با ورقهای عایق بپوشانیم و برای وصل كردن هر سیم به قسمت دیگر یعنی سیمی كه از سیم پیچ می آید و سیمی كه از تاب باید این دو باید بوسیله جوشكاری گاز بهم متصل شوند و همچنین وقتی كه می خواهیم سرفازها را به هم وصل كنیم جوشكاری كنیم و از نوع جوشكاری های دیگر كه قابل استفاده است چوش نقره جوش است.

از دیگر اقداماتی كه در این شركت در زمان تعمیر یك ترانس انجام می شود این است كه باید بدنه ترانس باید كاملاً برای دوباره استفاده كردن آماده شود كه این كار بوسیله كارگر انجام
می شود كه ابتدا باید بدنه ترانس را با آب كاملاً شست و داخل آن را از زدگی پاك كرد یا سمباده زنی شود و بعد از خشك كردن آن باید سوراخها و پوسیدگی آن كاملاً مشخص شود و بعد بوسیله یك جوشكار ماهر تمام سوراخها و پوسیدگیها جوشكاری شوند و برای اطمینان از سوراخ نبودن آن درون ترانس را از روغن پر می­­كنند اگر دیگر ترانس نشر نكرد پس ترانس آماده كار است و می توانیم ترانس را داخل آن بگذاریم و لازم به ذكر است به این علت جلوگیری
می­كنند از سوراخ و پوسیدگی چون داخل ترانس ها از روغن پر است، تا روغن بیرون نریزد.

روغن مورد استفاده برای این شركت از شركت زنگان وابسته به كارخانه ایران ترانسفور – روغن شیمی تهیه می شود.خلاصه:

ترانسها برق از لحاظ قدرت و ولتاژ ورودی و خروجی با هم فرق دارند.

ترانس kvA 200 kv 20 ولتاژ ورودی و kv 400 ولتاژ خروجی

ترانس kvA 100 kv 20 ولتاژ ورودی و kv 400 ولتاژ خروجی

ترانس kvA 50 kv 20 ولتاژ ورودی و kv 400 ولتاژ خروجی

ترانسkvA 25 kv 20 ولتاژ ورودی و kv 400 ولتاژ خروجی

بعضی ترانس ها ترانس خاص می باشند. مثلاً ولتاژی به ترانس داده می شود. و از طرف ولتاژ خروجی آن، ولتاژ كم ولی آمپر زیادی از آن می گیرند. مثلاً كارخانه ذوب آهن به ترانس ها ولتاژ kv 20 اعمال می شود و از طرف دیگر آن ولتاژ كم ولی آمپری معادل A 1000 می گیرند.ترانسفورماتور های جوشكاری با قوس الكتریكی

جوشكاری با قوس الكتریكی می تواند به شرح زیر انجام شود.

الف) با الكترودهای آهنی سخت، (در جریان مستقیم، جوشكاری با الكترود آهنی بدون روپوش امكان پذیر است.

ب) با الكترودهای آهنی روپوش دار

ج) با الكترودهای كربنی

در جوشكاری با قوس الكتریكی، عملاً دو الكترود، اتصال كوتاه می شود. به همین دلیل برای جوشكاری با قوس الكتریكی داشتن یك مولد جریان خاص ضروری است این مولد جریان خاص می تواند:

یك گروه یكسو كننده ها، یك ژنراتور مخصوص، یا یك ترانسفورماتور مخصوص باشد. یك ترانسفورماتور جوشكاری دارای 2 خصوصیت زیر است:

1 – جریان اتصال كوتاه ترانسفورماتور نباید از جریان نرمال ترانسفورماتور بیش از چند درصد (10 تا 20 درصد) تجاوز كند.

2 – جریان جوشكاری را می توان به آسانی بین دو حد گسترده تنظیم كرد.

برای انجام یك جوشكاری یكنواخت كه در آن جریان جوشكاری به اندازه كافی ثابت باشد باید ترانسفورماتور را طوری ساخت كه بتواند افت فشار بسیار زیادی را تولید كند. به عبارت دیگر ولتاژ ترانسفورماتور باید بطور خودكار تنظیم شود. برای این منظور می توان سر راه ترانسفورماتور یك مقاومت غیر القایی قرار داد. انتخاب این روش به دلیل اثر ژولی، حرارت زیادی تولید
می كند. و افتهای اهمی افزایش می یابد و در نتیجه بازده تأسیسات را پائین می آورد.

باید توجه داشت كه ولتاژ بی باری باید به ولتاژ جوشكاری افت پیدا كند به عبارت دیگر ولتاژ بار داری كه نهایتاً مورد استفاده قرار می گیرد . 36% ولتاژ بی باری است به همین دلیل ترجیح داده می شود كه مقاومت غیر القایی با یك بوبین القایی قابل تنظیم جایگزین شود. این بوبین با ثانویه ترانسفورماتور سری بسته می شود. افت مسی و آهنی در این بوبین نسبت به افت در داخل یك مقاومت غیر القایی بسیار ضعیف است.